POMOZTE
OCHRÁNIT
VODU!

Michael
Martin
PRO PITNOU VODU MUSÍ K SOUSEDŮM.


Jeho příběh V

Ve Václavicích nemáte vyhráno, ani když vlastníte dvě studny. Z první studny si pan Martin může do sklenice načepovat jen železitou tekutinu s velkým obsahem manganu. V druhé studni začala před 15 lety voda ubývat. Prohloubil ji na vlastní náklady, ale přesto to nestačilo. Dnes je v ní vody sotva na pití. Užitkovou vodu tak čerpá 2× týdně ze 100 metrů vzdálené studny na obecním pozemku.

Ani prohloubení studny
tu často nepomůže

Kolik času trávíte obstaráváním vody?
Václavičtí klidně 4 hodiny týdně.

Užitkovou vodu získává pan Martin z obecní studny. Je to už takový jeho rituál. Natáhne 100 metrů hadic a 3 až 4 hodiny čeká, než načerpá kubík vody. I když s ní pak šetří, vydrží zásoby jeho čtyřčlenné rodině maximálně týden nebo 10 dní. Jednou měli dokonce tak málo vody, že ji museli do pračky nalévat zásobníkem na aviváž.

Z české strany strany mizí
až 100 cisteren vody za den.

Představte si frontu 100 cisteren. To je právě takové množství vody, které podle dostupných studií odtéká z české strany do dolu Turów každý den. Je to 3× víc, než kolik potřebují lidé ve vesnicích kolem na běžný provoz.

Další příběh ▶

Co můžete udělat vy?

Podpořte nás finančně

V
Frank Bold Society poskytuje služby těžbou zasaženým občanům, Libereckému kraji i odpovědným úřadům. Finančním darem nám pomůžete prosazovat zájmy všech, které těžba ohrožuje.

Napište ministrovi

V
Pomozte rodinám z dotčených oblastí zase klidně žít, pomozte nám ochránit českou pitnou vodu! Ukažte, že nejste k ničení naší země lhostejní a vyzvěte ministra Richarda Brabce, aby ji ochránil. Napište mu na sociálních sítích nebo na mail richard.brabec@mzp.cz.

Odebírejte novinky o Turówě

V
Dejte nám na sebe e-mail a budeme vás pravidelně informovat o dění kolem těžby v Turówě.

Sdílejte to dál

V
Šiřte příběh dál, sdílejte jej na sociálních sítích a mezi své známé.
#vodanebouhli @RibraRichard #Turow